Absorbing Encounters Schedule


All events are taking place in Tawes Hall. Directions to Tawes can be located here and parking information can be located here. (Please note that the parking information is different for the Monday events than for the weekend.)

Saturday, March 1

8:00pm Film: The Search (1947) facilitated by Bernard Cooperman (University of Maryland)

 

Sunday, March 2

10:00 Breakfast

10:30 Welcome and Introductions

10:45-12:30 Panel I: Institutions and Individuals: Working with Refugees

Chair: Marsha Rozenblit (University of Maryland)

Constance Paris de Bollardier (L’ecole Hautes Études en Sciences Sociales, Paris) “’Jewish Children Back to Life’: The Jewish Labor Committee's Children's Program in France, 1945-1954”

Rachel Deblinger (University of California at Los Angeles) “Shaping Survival: American Jewish Fundraising and the Construction of Survivor Narratives in Postwar America”

Gennady Estraikh (New York University) “Seeing America with Fresh Eyes: Jacob Lestschinsky's Analysis”

David Jünger (Jewish Studies Center, Berlin-Brandenburg) “American Jewry after the Holocaust: Joachim Prinz, the American Jewish Congress and the Civil Rights Movement”

12:45 – 2:00 Lunch (by invitation only)

2:15 – 4:00 Panel II: Holocaust Memory and Commemoration

Chair: Marc Caplan (Johns Hopkins University)

David Slucki (College of Charleston) “’One of the Greatest Martyrologies of Modern Times’: Recording, Remembering and the Black Book of Polish Jewry

Eli Lederhendler (The Hebrew University of Jerusalem) “Construing the East European Jewish Orbit and its Past: Cultural Interventions in Post-War America”

Markus Krah (Jewish Theological Seminary/Potsdam School of Jewish Theology) “Turning a Lost World into a Usable Past: Jewish Intellectuals and the Re-construction of the East European Past for the Postwar American Jewish Present”

4:15-4:45 Coffee

5:00-6:00 Keynote Lecture: “Behold the Vanished World: Visions of Pre-War East European Jewish Life in the Wake of the Holocaust” Jeffrey Shandler (Rutgers University), introduction by Sheila Jelen (University of Maryland)

6:15-7:45 Dinner (by invitation only)

8:00 Evening Program: “Of Refugees and DP’s Yiddish/American Radio Response to the Holocaust” Henry Sapoznik (University of Wisconsin), introduction by Charles Manekin (University of Maryland)

 

Monday, March 3

8:30 Breakfast

9:00-10:45 Panel III: Literary Representations of Pre-War and Wartime Life

Chair: Donald Weber (Mount Holyoke College)

Holli Levitsky (Loyola Marymount University) “Holocaust Survivors in the Catskills: Connection, Conflict, and Commiseration”

Samantha Baskind (Cleveland State University) “Leon Uris, Mila 18, and the Warsaw Ghetto Uprising in American Culture”

Ellen Kellman (Brandeis University) “Keys to a Magic Door: Constructing the East European Jewish Past in Post-Holocaust Jewish Children's Literature”

Gil Ribak (American Jewish University) “’The Shkotskim Were Even Worse Than the Dogs’: Yiddish Memoirists and the Reimagining of the Eastern European Jewish Experience in Postwar America”

11:00-12:45 Panel IV: Political Mobilizations and Liberation Movements in the Post-Holocaust Period

Chair: Lauren Strauss (George Washington University)

Ann Komaromi (University of Toronto) “’The Night of the Murdered Poets’: Canadian Jews and Soviet Jewish Writers”

Lara Trubowitz (Independent Scholar) “Reimagining the Enemy: Jewish Responses to Neo-Nazism in the Wake of the Holocaust”

Rachel Rothstein (University of Florida) “Defending the Remnants: American Jews Respond to Poland's 1968 anti-Zionist Campaign”

1:00-2:30 Lunch (by invitation only) and Closing Discussion facilitated by Hasia Diner (New York University), chaired by Eliyana Adler (University of Maryland)